Vyrežme hnilobu ducha

Autor: Jozef Bátrna | 16.2.2013 o 19:05 | Karma článku: 6,90 | Prečítané:  484x

Udržujeme prázdne tradície, činíme veci, ktorým neveríme, ignorujeme volanie srdca a zbytočne pokračujeme v činnosti, ktorá nás nenapĺňa. Veď skutok bez viery je ako prázdny pohár - nádoba tam je, no niet vody, čo by posilnila, niet sily, ktorá by nás zušľachtila a chýba zmysel, ktorý by tomuto skutku dával budúcnosť.

Vykoreňme zastarané zvyky a spáľme každý výhonok! Veď to, čo nás duchovne ubíja nemá miesto v našej tradícii. Človeku viac hádzanie hrachu na stenu osoží, než udržiavanie mŕtveho zvyku - veď on samotný nás otupuje a zabíja!

"Každý strom, čo neprináša ovocie vytnú a hodia do ohňa." (Lk 3,9)

Na mieste umierajúceho stromu mohol už stáť iný, mladý, ktorý by vháňal čerstvé živiny do srdca. Prečo tak urputne ľpieme na starom, aj za cenu vlastného nešťastia? Vari by spoločnosť protestovala? Alebo rodičia? Susedia? Priatelia? ... Neumrime spolu s naším zvykom, ale znovuzroďme sa v nás! Tradície zriedka bývajú nadčasové. Čo bolo prijaté pred 100 rokmi by nemuselo byť akceptované dnes, preto i náš pohľad na svet musí byť pružný a prispôsobivý. Čo je neohybné zlomí sa, čo je zatvrdnuté odchýli sa od pravdy. Preto i my musíme opraviť, čo sa opraviť dá, vylepšiť, čo sa dá zlepšiť, zasadiť novú nádej a pravidelne zalievať láskou každú minútu a sekundu nášho života.

Či nie je každý z nás správcom svojho vnútorného lesa? Nuž udržiavajme čistotu prostredia a nenechajme bujnieť burinu. Choroba ducha je predzvesťou hnijúcej viery. Nuž odstráňme šíričov hniloby, odrežme zhubné výhonky a spáľme to, čo nás vnútorne ubíja! Pozor však, aby sme pre práchnivejúci strom omylom nespálili celý les. Novému lesu ťažko rásť, v ovzduší plnom popola. Vykonávajme preto obhliahky pravidelne, nech poznáme les a on nech pozná nás! Tak bude rásť duša vo vzájomnej harmónii s telom a korene zapletú sa v dokonalej symbióze. Je predsa jedno, čo činíme, ak to vykonávame s láskou, v čo veríme, ak v to veríme z celého srdca a akým spôsobom žijeme, ak tak robíme v pravde pred sebou a vlastným svedomím.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?